Ametyst, fialový křemen
Ametyst je fialově až purpurově tmavočerveně zbarvený krystalovaný křemen. Sytost zabarvení se zpravidla zesiluje od základu krystalu směrem k jeho vrcholu, kde bývá nejnápadnější.
- Vznik a výskyt ametystu
- Využití ametystu
- Často kladené dotazy
- Ametyst v esoterice
- Fotografie
- Prodej ametystu
Na foto: ametystová drúza, Uruguay, (10 cm; 0,5 kg)
Nejkrásnější tmavě fialové velké ametysty se dovážejí z Uruguaye a Brazílie. Nádherně fialové zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Po vyblednutí a následně novým ozářením radioaktivním zářením se ametystu barva navrací. Nevýhodou všech ametystů je, že na denním světle blednou, sice pomalu ale jistě. Ametyst nedoporučujeme vystavovat přímému, ostrému slunci.
Další vlastností ametystu je, že při zahřátí přechází do žlutých tónů. Vzniká tak „brazilský citrín“ nebo „brazilský topas“. Žlutou barvu přepálených ametystů nelze od barvy pravých topasů a skutečných citrínů téměř rozeznat. Protože přírodní citríny jsou velmi vzácné, využívá se žíhání ametystu jako zdroje pro většinu komerčně prodávaných citrínů na trhu. S páleným ametystem se tak můžeme setkat jak ve špercích, tak v komerčně prodávaných mineralogických ukázkách např. drúzách nebo celých geodách.
Na foto: tromlovaný ametyst, Zambie, 25 - 40 mm
Nabídka tromlovaných kamenů včetně ametystu.
Vznik a výskyt ametystu
Většina krystalů ametystu vzniká vyloučením z horkých roztoků, přicházejících z velkých hloubek zemského nitra. Tyto horké roztoky vyplňují dutiny v melafyrech tak jako v našem Kozákově. Dutiny brazilských melafyrových mandlovců bývají mnohem větší, často až několik metrů dlouhé a vysoké.
Na foto: ametyst, Veracruz, Mexiko
Krásné ametysty se vyskytují také v Alpách a na Urale. Známe však i ametysty žilné (např. na Českomoravské vysočině v okolí Třebíče), tvořící hrubé krystaly; na svém průřezu mají zajímavou stavbu, připomínající svým průběhem hradby, a odtud i jejich název ametysty „hradbové".
Hradbový ametyst z Valdíkova
Ametyst je znám z Bochovic a Hostákova nedaleko Třebíče a z Ciboušova u Klášterce nad Ohří. Nejbohatší naleziště v zahraničí jsou v Brazílii (stát Rio Grande do Sul) a Uruguayi. Sytě zbarvené ametysty jsou dováženy z Madagaskaru, Uralu i Srí Lanky.
Na foto: drúza ametystu z Uruguaye
Žezlový ametyst z Banské Štiavnice
V Banské Štiavnici byl odedávna nacházen ametyst ve tvarech podobných žezlu nebo holubníku, tvořený štíhlým krystalem křemene, na nějž nasedal širší, stejně orientovaný a rovnoběžně přirostlý mladší krystal s fialovou špičkou. Na povrchu měl často rozmanité nerovnosti, které byly způsobeny nepravidelným růstem a nedostatkem matečného roztoku. Právě tyto povrchové nepravidelnosti dodávají štiavnickým ametystům charakteristického a zajímavého vzhledu - žezlového ametystu.
Další estetické drúzy naleznete v kategorii: Minerály-nerosty/ametyst
Využití ametystu
Použití ametystu je velmi staré, neboť již ve starověku byl hledaným kamenem okrasným i surovinou k výrobě drahých amuletů, které prý svého nositele zaručeně chránily před opojením. Od té doby se ho stále užívá k výrobě šperkových kamenů, pečetidel, mís, váz apod.
Na foto: Broušené ametysty z Afriky.
Krásně vybarvené krystaly ametystu se dobře hodí ke zpracování jako šperkové kameny. Brousí se jako brilianty nebo stupňovce buď podlouhlé, oválné nebo kruhové. U nás byly nejčastěji broušeny ametysty z Kozákova.
Naše nabídka broušených šperkových kamenů.
Často kladené dotazy - Ametyst
Ametyst je velmi oblíbený kámen je mnoho datazů které tohoto minerálu týkají, podíváme se na nejčastější z nich.
Co je to ametyst?
Ametyst je minerál a specifická fialová odrůda křemene (chemický vzorec SiO₂). Díky své krásné fialové barvě a relativní tvrdosti (7 na Mohsově stupnici) je oblíbený v šperkařství i dekorativním umění. Ametyst má různé odstíny, od světlé lila až po tmavě fialovou.
Jak poznat pravý ametyst?
Hlavní charakteristiky pravého ametystu, aneb jak poznat pravý ametyst:
- Barva: Pravý ametyst má odstíny fialové barvy, která je obvykle rovnoměrná, i když může mít přirozené barevné zóny. Příliš sytá nebo nápadně jasná barva může naznačovat, že je kámen barvený nebo syntetický.
- Tvrdost: Ametyst má tvrdost 7 na Mohsově stupnici, což znamená, že je dostatečně tvrdý, aby poškrábal sklo.
- Inkluze: Pravé ametysty mohou obsahovat drobné inkluze nebo nepravidelnosti. Tyto inkluze jsou známkou přírodního původu. Perfektně čisté kameny mohou být syntetické.
- Lesk a průhlednost: Pravý ametyst má skelný lesk a může být průsvitný až průhledný. Pokud je kámen úplně průhledný a dokonale čistý, může to být známka syntetického kamene.
- Zahřátí: Při zahřátí se může ametyst změnit na žlutou nebo oranžovou (někdy se tak vyrábí citrín). Tato vlastnost je běžná u přírodního ametystu.
- Cena a původ: Pokud je cena příliš nízká, může to být varovný signál. Pravé ametysty mají svoji hodnotu, zejména ty s krásnou barvou a větších velikostí.
Pravost minerálu lze také ověřit u gemologa, který má k dispozici specializované přístroje na analýzu.
Co je to ametyst drúza?
Ametystová drúza je přirozeně vzniklá skupina krystalů ametystu, které vyrůstají z jedné společné podložky, obvykle tvořené křemenem nebo jiným minerálem. Tyto krystaly rostou směrem do volného prostoru, takže jednotlivé špičky krystalů jsou jasně viditelné a mohou mít různé velikosti.
Drúzy ametystu jsou velmi ceněné jak mezi sběrateli minerálů, tak i jako dekorativní předměty nebo v esoterice. Větší drúzy mohou být impozantní svým vzhledem, zejména když mají hlubokou fialovou barvu.
Drúzy ametystu vznikají v dutinách hornin, často v geodách, kde minerální roztoky krystalizují a postupně vytvářejí tyto skupiny krystalů. Když se taková geoda rozlomí, odkryje vnitřní dutinu plnou krystalů. Drúzy ametystu jsou proto velmi žádané.
Ametyst cena
Cena ametystu se může výrazně lišit v závislosti na různých faktorech. Mezi ty hlavní patří lokalita původu, intenzita fialové barvy, čistota a kvalita kamene, velikost a tvar krystalů.
Nejvíce ceněny jsou ametysty s hlubokou a rovnoměrnou fialovou barvou, někdy s lehkým červeným nebo modrým nádechem. Bledší kameny jsou obvykle levnější, zatímco ty s výraznou, sytou barvou mají vyšší hodnotu.
Cena obvykle roste s velikostí kamene. Větší krystaly a drahokamy mají vyšší cenu než menší, zejména pokud si uchovávají vysokou kvalitu barvy a čistoty. Ametysty z některých nalezišť, například z Uruguaye nebo Ruska, bývají považovány za kvalitnější díky jejich hluboké barvě a větší čistotě. Ametysty z Brazílie bývají dostupnější, a proto jsou často levnější.
Cena ametystu je velmi flexibilní a závisí na kombinaci všech těchto faktorů. Zatímco běžné kousky jsou relativně cenově dostupné, špičkové ametysty, zejména v šperkové kvalitě, mohou být poměrně drahé.
Jakou barvu má ametyst?
Ametyst se vyznačuje různými odstíny fialové barvy, která může zahrnovat širokou škálu tónů. Jemné a světlé odstíny fialové, které jsou často velmi světlé, až průsvitné. Tyto světlé ametysty jsou někdy méně ceněné, ale mají jemný a elegantní vzhled, často využívaný v minimalistických špercích.
Tradiční středně sytý fialový odstín, který je nejčastější u ametystu. Tento odstín je ceněn pro svou rovnováhu mezi intenzitou a jemností.
Purpurová barva, intenzivní, tmavší fialové odstíny, které mohou přecházet až do lehce červených nebo růžových podtónů. Takové kameny jsou velmi ceněné, zejména pokud mají rovnoměrnou barvu.
Královská fialová: Velmi tmavé odstíny fialové, někdy téměř černé nebo velmi tmavě purpurové. Tmavé ametysty s vysokým leskem jsou obzvláště ceněné.
Růžovo-fialové: Některé ametysty mohou mít jemný růžový nádech, který dává fialové barvě měkký a teplejší tón. Tento růžový podtón je velmi atraktivní a činí kámen živějším a jasnějším.
Barva ametystu závisí na lokalitě jeho nálezu a dalších faktorech, jako je tloušťka krystalu nebo způsob jeho opracování. Právě jeho proměnlivost ve fialových odstínech dělá ametyst jedním z nejkrásnějších a nejvíce vyhledávaných drahých kamenů.
Proč je ametyst fialový?
Ametyst je fialový díky specifické kombinaci chemického složení (obsah železa) a vlivu přírodní radiace, která formuje jeho charakteristickou barvu. Intenzita fialové barvy závisí na množství železa v krystalu. Čím více železa a silnější expozice radiaci, tím sytější a tmavší může být fialová barva. Někdy mohou další prvky nebo minerály ovlivňovat odstíny ametystu. Například malé příměsi hliníku nebo jiných kovů mohou způsobit variace v barvě od světle fialové po tmavší purpurovou.
Co se vyrábí z ametystu?
Z ametystu se vyrábí široká škála šperků a dekorativních předmětů, díky jeho krásné fialové barvě a relativně dostupné ceně. Kromě toho je oblíbený i jako dekorativní kámen v podobě drúz, geod, nebo ezoterických předmětů, jako jsou meditační kameny
Ametyst ve špercích
Ametyst se často používá jako centrální kámen nebo v podobě menších broušených korálků v náhrdelnících. Ametystové korálky se používají v náramcích, které mohou být buď jednoduché, nebo kombinované s jinými kameny pro energetické a dekorativní účely. Broušené ametysty se často zasazují do prstenů. Oblíbené jsou jak malé kameny pro jemné šperky, tak i velké ametysty jako dominantní drahokam v masivnějších prstenech. Ametystové přívěsky mohou být vytvořeny z broušených drahokamů, neopracovaných krystalů nebo z menších drúz.
Dekorativní předměty
Drúzy a geody se často prodávají jako dekorace do interiérů nebo sběratelské předměty. Velké ametystové geody jsou nádherným prvkem v mnoha domácnostech, kancelářích nebo meditačních prostorech. Z ametystu se někdy vyrábějí i různé sošky, figurky, nebo dekorativní předměty.
Ezoterické a energetické předměty
Ametyst je často používán jako talisman nebo amulet, protože se věří, že má ochranné a duchovní vlastnosti. Často se používá v meditačních praktikách k harmonizaci energie a posílení intuice. Ametystová kyvadla se používají pro věštecké účely jsou oblíbené v esoterice a meditacích.
Přisuzované účinky a vlastnosti ametystu
Ametyst je ve spirituálních a metafyzických tradicích považován za jeden z nejsilnějších kamenů. Uvádí se, že ametyst je silný kámen s obrovskou ochrannou silou, má pozitivní vliv jak na fyzické tak duševní zdraví. Lidé také věří, že harmonizuje hormonální funkce a posiluje imunitní systém. Čistí auru od negativní energie a vytváří prý ochranný štít kolem těla. Zajímají-li vás jeho přisuzované účinky a vlastnosti podívejte se na článek: Ametyst - kámen duchovní čistoty a meditace
Fotografie ametystů
Na foto: krystal ametystu z Namíbie. Velikost cca 20 cm.
Na foto: typická světle fialová drúza ametystu z Brazílie.
Na fotografiích níže je čtyřtunová ametystová geoda z Urugaye - vystavená na burze v Mnichově 2013
Krystaly ametystu - Namibie
Ametysty ČR
Na foto: detail hradbového ametystu z Bochovic
Zdroj a odkazy:
Vladimír Bouška, Jiří Kouřimský - Drahé kameny kolem nás
Vladimír Bouška - Atlas drahých kamenů (1985)
Karel Tuček - Krása nerostů (1947)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ametyst