Angelit, anhydrit
Angelit, andělský kámen je světle modrošedá odrůda anhydritu. Navzdory běžnému výskytu anhydritů, jsou kvalitní vzorky angelitu vzácné a vzorky fluoreskující pod UV zářením ještě více. Angelit byl objeven v roce 1987 v Peru. Jeho "andělsky" modrá barva ihned zaujala a v současné době se z něj vyrábí velké množství dekorativních předmětů včetně korálků a kabošonů.
Naše nabídka angelitu.
Na foto: surový angelit z Peru; 13 cm; 430 g
- Barva: světle modrá, bílá, šedá, fialová
- Lesk: skelný, perleťový
- Tvrdost dle Mohse: 3,5
- Pod názvem angelit se prodává i odrůda celestinu.
Na foto: Z části leštěný angelit (anhydrit) z Peru o hmotnosti 230 g a rozměrech 7,5 x 4,5 x 3,5 cm.
Angelit je ze své podstaty nestabilní kámen. Vystaven nadměrné vlhkosti nebo je-li ponořen do vody, mění se zpět na sádru. Doporučujeme ho chránit před vlhkostí. Korálky z angelitu nenosit během koupání. Jedná se o poměrně měkký nerost (3,5 dle Mohse) a snadno se poškrábe. Angelit celkově chráníme před poškrábáním, prudkými údery nebo velkými teplotními změnami. Čistíme měkkým suchým hadříkem.
Na foto: tromlovaný angelit
Angelit z pohledu esoteriky a duševního působení
Esoterické vlastnosti angelitu jsou často spojovány s duchovními aspekty a vírou v energetické a spirituální účinky. Zajímají-li vás tyto účinky a vlastnosti, podívejte se na článek: Angelit, kámen přinášející klid a mír.
Anhydrit
Anhydrit je bezvodý síran vápenatý CaSO4. Název pochází z řeckého "anhydros", což v překladu znamená "bez vody". Tomu odpovídá i starý český název "bezvodec". Nejčastěji se vyskytuje v odpařených ložiscích sádrovce (CaSO4*2H2O). Poprvé bylo takové ložisko nalezeno v roce 1794 v solném dole poblíž Hallu v Tyrolsku. Výrazně vyvinuté krystaly anhydritu jsou vzácné a obvykle se vyskytuje ve formě štěpných hmot.
Na foto.: anhydrit z dolu Wieliczka, Polsko. Velikost vzorku cca 6 cm.
Naše nabídka angelitu.