Baryt, těživec
Baryt dostal svůj název pro svoji vysokou hmotnost (hustotu), na což odkazuje i starší český název "těživec". V řečtině slovo "barys" znamená těžký. Někdy je uváděn název barit (s měkkým i), který je nesprávný. Chemický vzorec barytu je BaSO4 (síran barnatý) a jedná se o kosočtverečný minerál. Od podobných minerálů ho snadno rozeznáme podle jeho hustoty - baryt je mnohem těžší.
Naše nabídka barytu a vanadinitu.
Na foto: baryt (Maroko) 10,7 cm a 269 g
Baryt upoutá nejen svou značnou hustotou, ale i velmi estetickým vzhledem svých krystalů. Jeho krystaly mají často tabulkovitý, lupenitý či sloupcovitý tvar a vyskytují se v široké škále barev – od světlých odstínů přes modrozelené, žluté či červené tóny až po kombinace několika barev na jediném krystalu. Skelný lesk a nápadné zbarvení dělá z barytu atraktivní minerál pro sběratele estetických minerálů.
- IMA symbol: Brt
- Chemický vzorec: BaSO4
- Barva: bezbarvý, různě zbarvený
- Vzhled krystalu: tabulkovité, lupenité
- Soustava: kosočtverečná
- Tvrdost: 3–3,5
- Lesk: skelný – perleťový
- Štěpnost: výborná – dobrá
Na foto: krystaly barytu z Xiefang mine, Jiangxi, Čína, velikost vzorku cca 20 cm
- Fyzikální vlastnosti: Lze rýpat měděným drátem (tvrdost 3–3,5), hustota 4,5 g/cm3, je křehký, štěpnost výborná podle {001} a dobrá podle {210}, lom má lasturnatý. Je velmi těžký a má nekovový vzhled.
- Optické vlastnosti: bezbarvý, bílá, žlutá, modrá, šedá, červená, hnědá. Průhledný, průsvitný až neprůhledný, vryp je bílý, lesk na krystalových plochách skelný, na štěpných plochách přechází do perleťového.
Na foto: Baryt (Nevada)
Odrůdy barytu:
- stronciobaryt – vyšší obsah stroncia
- barytocelestin – strukturně identický se stronciobarytem, (liší se od sebe v poměru Ba:Sr ve struktuře)
- hokutolit – vyšší obsah olova
- radiobaryt – obsahuje stopové množství radia (Ra)
Na foto: baryt, velikost 5 cm, lokalita Mibladen u Mideltu, Maroko
V přírodě je baryt poměrně hojný, zejména v rudních žilách doprovázejících sirné rudy různých kovů. Objevuje se také ve vlastních žilách, často v souvislosti s žulovými masivy. Vzniká krystalizací z hydrotermálních roztoků proudících z hlubokých částí zemské kůry.
Krystaly barytu mohou být poměrně rozmanité - od klasických tabulek až po radiálně vějířovité, miskovité či ledvinité agregáty, někdy vytvářející i krápníkové útvary. Mezi nejkrásnější sběratelské vzorky patří krystaly z Anglie, které mají typický zašpičatělý tvar a zbarvení v odstínech šedožluté, modrošedé nebo medově žluté.
Na foto. Baryt - Anglie (cca 10 cm)
Baryt bývá někdy zaměňován za drahokamy, například jeho průhledné modré krystaly mohou připomínat akvamarín. Na první pohled je lze rozlišit podle nižší tvrdosti, vyšší hustoty a charakteristického krystalového tvaru. Kvůli nízké tvrdosti a štěpivosti se však baryt v klenotnictví využívá jen opravdu výjimečně.
Naše nabídka barytu a vanadinitu.
Na foto: Baryt (Cumberland - Anglie)
Minerál baryt se vyskytuje po celém světě, významná naleziště jsou ve Španělsku, Německu, Kanadě, Francii, Indii, Rumunsku a USA. Má široké praktické využití - slouží například k výrobě výplachového bahna pro vrtné soupravy, jako plnidlo v papírenském a textilním průmyslu nebo jako součást nátěrových hmot.
Díky své schopnosti pohlcovat rentgenové a radioaktivní záření se baryt využívá i ve stavebnictví pro výrobu stínících betonů nebo v medicíně jako kontrastní látka při diagnostických vyšetřeních. Celosvětová produkce barytu dosahuje přibližně 5 milionů tun ročně.
Na foto: baryt (Čína)
Přisuzované účinky a vlastnosti barytu
Baryt hraje významnou roli i v esoterice a duchovní praxi. Je velmi účinným pomocníkem při meditacích a jsou mu přisuzovány různé účinky a vlastnosti. Uvádí se, že baryt má pozitivní vliv na naši komunikační schopnost, kreativitu, paměť a vitalitu. Pomáhá nám zpracovat nezpracované emoce a transformovat je na energetické i fyzické úrovni. Více o těchto účincích v článku: Baryt - kámen vitality
Na foto: Baryt (Cumberland - Anglie)