Karneol, oranžový chalcedon

Karneol je průsvitná, oranžová až červenohnědá odrůda chalcedonu. Barva se pohybuje v celé škále odstínů od žlutých přes typickou oranžovou, sytě červenou, hnědou až po černou barvu. Někdy je jedna část kamene světlejší a druhá tmavší. Přírodní světle žluté kameny se uměle zahřívají, čímž získávají ceněnou karneolovou barvu. Zabarvení karneolu způsobují submikroskopické až mikroskopické inkluze krevele (hematitu).

karneol-brazilie

Karneol (angl. carnelian) byl pojmenován podle své barvy připomínající buď barvu třešní (z latinského slova cornum), nebo masa (carnis). Karneol se stejně jako chalcedon vysrážel z křemičitého gelu v dutinách magmatických i sedimentárních hornin. Naleziště karneolu se vyskytují po celém světě. V současnosti je největším exportérem karneolu Brazílie a Indie. Další důležitá naleziště jsou v Peru a na Srí Lance, v Indonésii, Rusku (Sibiř) a Německu. V České republice jsou nejlepší lokality v okolí Staré a Nové Paky.

karneol-brazilie-15-20mm

Na foto.: Tromlovaný karneol z Brazílie, rozměry jednotlivých kamenů 1,5 - 2,0 cm

Již od starověku se karneol hojně používá pro kamenořezbu. Ideální je k výrobě pečetí nebo pečetních prstenů, neboť se na něj nelepí horký vosk.

Pečetní prsten z karneolu.
Na foto.: Pečetní prsten vyrobený ze zlata a drahokamů s erbem Korwin vyřezaným na světle oranžovém karneolu. Tento pečetní prsten patřil Zofii Kłopotowské h. Korwin. Ruční výroba kolem roku 1944.

Karneol - sard, sardit

Obecně se označení "sard" (sardit) používá pro tvrdší a tmavší karneoly s odstíny od tmavě červenohnědé až po téměř černou. Rozdíl mezi karneolem a sardem není pevně definován a termíny jsou zaměnitelné.

Intaglie z karneolu s granáty a smaragdy.

Na foto.: Karneolový hlubotisk (intaglie) s ptolemaiovskou královnou držící žezlo, počátek 1. století př. n. l.. Technika leptáním. Autor fotografie: Marie-Lan Nguyen / CC-BY 2.5

Karneol vlastnosti:

  • Chemický vzorec: SiO2
  • Barva: oranžovo-červená až hnědá, průsvitný
  • Soustava: šesterečná
  • Tvrdost: 6,5 - 7,0 dle Mohse
  • Lesk: voskový, pryskyřičný
  • Štěpnost: žádná
  • Lom: lasturnatý až tříštivý
  • Vryp: bílý

karneol-stromecek-stesti

Na foto: karneolové stromečky štěstí na marocké drúze křišťálu.