Obrázkový pískovec Utah (USA)
Pískovcové obrazy krajiny vytvořila sama příroda před více než 75 miliony lety na území dnešního Utahu (USA). Na počátku procesu bylo velké vnitrozemské moře, které začalo ustupovat vlivem zvedajícího se západního pohoří. Voda za sebou nechávala obrovská ložiska písku bohatá na minerály, z nichž se během následujících milionů let vytvořily horniny (pískovce). Pozn.: Geologické důkazy naznačují, že moře bylo ve skutečnosti sérií pěti po sobě jdoucích mořských transgresí (zaplavení pevniny mořem), každý oddělený erozní pauzou, které postupovaly a ustupovaly od střední jury dále.
Naše nabídka obrázkového pískovce.
Na foto: Obrázkový pískovec z naší nabídky pochází z Utahu (USA). Rozměry desky na fotografii 21,2 x 15,5 x 1,0 cm. Hmotnost: 718 g
Jak vzniká obrázkový pískovec?
Oranžové, červené až hnědé zbarvení v pískovci způsobuje oxidace obsažených železitých minerálů (hematit, limonit). Viditelné překrývání jednotlivých vrstev (křížové zvrstvení) bylo způsobeno ustupující vodou. Podobný jev můžeme pozorovat i u pískovců vzniklých v meandrujících řekách nebo přílivových zónách moří.
"Obraz krajiny" je čistě přírodní, nic není domalováno ani dobarveno. Jediným zásahem člověka bylo nařezání pískovce na příslušné formáty. Rozměry dekorativní desky výše: 14,9 x 7,2 x 1,1 cm a níže: 21,2 x 15,5 x 1,0 cm.
Pískovce ze západu USA
Pískovce na západě USA pokrývají obrovské území s několika národními parky. Geologický příběh oblasti lze rozdělit do tří kroků, z nichž každý se odehrál v průběhu milionů let: ukládání, vyzdvižení a eroze. Jedná se o oblast se známými "červenými skálami" a přírodními pískovcovými oblouky. Níže na fotografii vidíte světoznámou pískovcovou bránu Delicate Arch v parku Arches. V parku můžete najít přes 2000 podobných útvarů. Od roku 1970 se jich kvůli erozi 43 zřítilo.
Na foto: Pískovcová brána Delicate Arch v parku Arches (Utah, USA).
Zvětrávání pískovce a vznik skalních bran
Zajímá vás vznik pískovcových útvarů? Doporučuji se podívat na dokument České televize: Zvětrávání pískovce a vznik skalních bran. Anotace k dokumentu (zdroj ČT): Jak je možné, že kostička z pískovce unese auto, ale ve vodě se rozsype na písek? Čeští vědci tuto záhadu rozluštili. Kromě toho se v pořadu dozvíme, jak vznikla Pravčická brána a jak se vnitřní a vnější geologické procesy mohou podílet na změnách reliéfu krajiny, například na zvětrávání skal.
Na foto: Úvodní obrázek z dokumentu. Zdroj: Česká televize.
Největší pískovcová skalní brána v Evropě
Největší pískovcová skalní brána v Evropě je Pravčická brána. Nachází se na území Národního parku České Švýcarsko asi 3 km severovýchodně od obce Hřensko v okrese Děčín. Délka Pravčické brány je 26,5 metru, výška 16 metrů, nejmenší tloušťka klenby 2,5 metru a nejmenší šířka 8 metrů.
Na foto.: Pravčická brána
Co je pískovec?
Pískovec je zpevněná, klastická usazená hornina. Zjednodušeně lze horninu označit za pískovec tehdy, pokud podstatnou část tvoří zrna o velikosti 0,06 až 2,0 mm. Velmi časté jsou křemenné pískovce, kde podstatnou část zrn tvoří křemen. Pískovec vzniká stmelením zrn tmelem. Tento tmel je velmi často karbonátový nebo železitý. Mezerní hmotě (např. jílovité) se říká matrix. Složení pískovce se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené (indikuje přítomnost oxidů železa), někdy může být i vícebarevný. Hojně se využívá ve stavebnictví, sochařství a ke kamenickým účelům.
Naše nabídka obrázkového pískovce z USA.