Pyrit, kyz železný
Pyrit (kyz železný) patří spolu s křemenem a vápencem mezi nejhojnější minerály. Chemicky se jedná o disulfit železa (FeS2), který krystaluje v krychlové soustavě. Název minerálu je odvozen z řeckého pyrftes - jiskřivý, neboť při křesání ocelí jiskří.
Naše nabídka pyritu na e-shopu.
Na obr.: pyrit Navajún, Španělsko
- Barva: zlatožlutá, někdy se zelenavým nádechem, časté jsou kovově zelené, modré a červené povlaky
- Vryp: černý s odstínem dozelena.
- Lesk: kovový (jemnozrnné kusy bývají matné)
- Lom: nerovný nebo nejasně lasturnatý
- Tvrdost: 6 dle Mohse
- Hustota: 5,1
- Další vlastnosti: neštěpný, velmi slabě magnetický, křehký
Krystalové tvary pyritu
Na obr.: Typické krystaly pyritu - krychle - Navajún, Španělsko
Pyrit má na 90 různých krystalových tvarů. Tři nejčastější krystalové tvary pyritu jsou: krychle, pentagon-dodekaedr (pětiúhelníkový dvanáctistěn, který se také nazývá pyritotvar) a osmistěn. Krychle je ze všech úplně nejhojnější a je vždy rýhovaná, díky tomu lze pyrit snadno rozeznat. Méně častý, ale poměrně známý, je tvar „železného kříže“. Jedná se prorostlice (penetrační dvojče) pyritu. Na obrázku níže je tvar železného kříže zobrazen jako poslední.
Obr. různé krystalové tvary pyritu
Animace pyritového krystalu, krychle a dvanáctistěnu. Autor: Vojtěch Zavadil CC BY-SA 4.0
Na foto.: Pyrity ze Španělska, pětiúhelníkové dvanáctistěny, pyritotvary a jejich srůsty o velikosti 0,5 - 1,0 cm.
Video s velkými krystaly pyritu
Velké krystaly přírodního pyritu pocházející ze světoznámého naleziště Ampliación a Victoria, které se nachází severozápadně od španělského města Navajún. Toto jedinečné naleziště je celosvětově známé a leží v srdci pohoří Sierra de Alcarama ve výšce 1200 metrů nad mořem.
Pyrit se vyskytuje jako kusový a v zrnitých agregátech (viz foto níže).
Naše nabídka pyritu na e-shopu.
Pyritové slunce
Vzácným typem pyritového agregátu je tzv. pyritové slunce. Jedná se o radiálně paprsčitý, oboustranný a mosazně lesklý agregát z uhelných dolů v USA (Sparta). Pyritové slunce se zde vyskytují ve zhutnělých 320 milionů let starých slojích břidlice. Některé zdroje uvádějí princip vzniku "pyritových sluncí" jako fosilní houbu, která byla nahrazena pyritem. V současnosti se však vědci přiklánění k teorii, že se jedná o pod tlakem vykrystalizovaný pyrit, který byl donucen vykrystalizovat do podoby těchto "sluncí" vnějšími podmínkami.
Na foto: Pyritové slunce z USA, cca 8 cm
Pyrit jako drahý kámen
Pro svůj kovově zlatý lesk, nachází uplatnění i jako drahý kámen, přestože jeho použití v klenotnictví není nijak běžné jako u jiných minerálů. Především v minulosti byl ceněn pro svůj silný třpyt, který se výrazně zvýšil broušením. Již ve starověku se z něj vyráběly ozdoby a amulety, přičemž zvláštní oblibě se těšil v kulturách Jižní Ameriky.
V českých zemích se brousily především v Turnově, a to z řeckých a italských pyritů, odkud putovaly na export. Kvůli své relativní křehkosti a náchylnosti k oxidaci však pyrit v současnosti nachází využití v klenotnictví jen omezeně. Povrch minerálu časem ztrácí svůj lesk a vybroušené fasety "oslepnou". Dnes se proto pyrit opracovává spíše pro sběratelské a dekorační účely, například do muglí či ozdobných předmětů.
Vznik pyritu
Pyrit vzniká nejčastěji v usazených horninách bohatých na organickou hmotu, kde jeho tvorbu mohou usnadňovat mikroorganismy. Typickým prostředím pro vznik pyritu jsou uhelné sloje, bituminózní vápence nebo jemnozrnné břidlice, které prošly pouze slabou metamorfózou.
Je to poměrně častý fosilizační minerál některých zkamenělin. Kromě sedimentárního prostředí se pyrit vyskytuje také v hydrotermálních ložiskách, kde může vytvářet nádherné krystaly, často v podobě dokonale tvarovaných krychlí nebo dodekaedrů. Takové krystalové drúzy jsou vysoce ceněny sběrateli minerálů.
Foto. Drúzy krystalů z lokality v Peru.
Pyrit vystavený venkovním vlivům se snadno přemění na limonit a kyselinu sírovou respektive sírany. Začne-li taková reakce, nejde ji již zastavit a ve sbírce vám tak zůstane ze vzorku jen „prach“, nebo v horším případě „vypálená“ díra od kyseliny sírové. Založení krystalů pyritu do sbírky má tedy svá specifika, mezi které patří občasné sledování vzorku a jeho uskladnění v místech bez vzdušné nebo jakékoliv jiné vlhkosti. Ze zkušenosti sběratelů je známo, že hezky krystalované vzorky této zkáze podléhají méně často než agregáty. Do sbírek si tedy vybírejte jen opravdu hezké ukázky krystalového pyritu :-).
Na foto: krystaly pyritu s hematitem - Itálie - cca 15cm
Pyrit a zlato
Pyrit často obsahuje příměsi dalších kovů, jako jsou kobalt (Co) a nikl (Ni), a v některých případech i zlato (Au). Zlato se v pyritu může vyskytovat dvěma způsoby. Prvním je mechanická příměs v podobě drobných inkluzí nativního zlata, které mohou být pouhým okem neviditelné. Druhým způsobem je, že jsou jednotlivé atomy zlata zabudovány přímo do krystalové mřížky pyritu. Právě tato forma je z hlediska těžby poměrně významná a je tak potenciálně výnosnou zlatonosnou rudou.
Kočičí zlato
Pyrit bývá, díky barevné podobnosti, nazýván jako „kočičí zlato“. Od zlata se však liší černým vrypem a není kujný. Cena kočičího zlata oproti zlatu opravdovému je úplně zanedbatelná. Samozřejmě v otázce ceny kočičího zlata přepokládám, že ho nemáte tuny :-) a nejedná se o hezké ukázky krystalového pyritu. Hezké ukázky pyritu mají svojí estetickou a sběratelskou hodnotu vždy.
Na foto: "zlaté" pyritové slunce z USA (cca 7,0 cm)
Výskyt pyritu
Zlaté Hory v Jeseníkách (hydrotermální žíly), Hromnice u Plzně, Chvaletice u Přelouče (v břidlicích), v hnědém uhlí severočeských pánví; Španělsko.
Přisuzované esoterické účinky a vlastnosti
V oblasti léčitelství a lidových tradicích jsou pyritu přisuzovány různé energetické účinky a vlastnosti. Dokáže prý zvýšit naši sebedůvěru, harmonizovat citovou nerovnováhu a poskytnout novou naději v obtížných životních situacích. Často se spojuje se schopností přitahovat bohatství a prosperitu. Více informací v článku: Pyrit, kámen bohatství
Na foto: Krystaly pyritu s typickým rýhováním z lokality Ambas Aguas - Španělsko.
Naše nabídka pyritu na prodej.