Pyromorfit

Pyromorfit je minerál, fosfát olova s chlórem ( Pb5(PO4)3Cl ). Pyromorfit tvoří jehličkovité až sloupečkovité, hexagonálně omezené krystaly, v některých případech také kůry a agregáty ledvinitého tvaru s pryskyřnatým, resp. mastným až sklovitým leskem. Pro pyromorfit je typické především jeho zelené zbarvení, vyskytuje se však také v barvě žluté, oranžové, žlutooranžové, žlutohnědé, hnědé, našedlé, případně i v bezbarvé verzi.

pyromorphit-china

Se zelenou či hnědou barvou bývalo spojováno i starší pojmenování minerálu - například Christian Friedrich Schultze z Drážďan jej v roce 1761 označuje jako Grünbleierz či Braunbleierz. Název minerálu pyromorfit vznikl spojením řeckých výrazů pro oheň a tvar.

pyromofit USA

Na foto.: pyromofit, Kellog, Idaho, USA; velikost cca 5cm

Pyromorfitu je velmi podobný minerál mimetit. Tyto dva minerály jsou svými vlastnostmi téměř totožné a odlišit je od sebe bývá obtížné až nemožné, s výjimkou chemické analýzy.

Žluté krytsaly minerálu pyromorfit z lokality v USA

Na foto: pyromorfit, Bunker Hill, Kellog, Idaho, USA, velikost vzorku cca 12 cm

Minerál pyromorfit vzniká jako výsledek přeměny galenitu v rudních žilách, vzácněji jako produkt sopečné činnosti. Vyskytuje se nejčastěji v oblasti nalezišť olověných rud po celém světě. Ukázkové vzorky jsou získávány z čínských nalezišť v provincii Kuej-lin, dalšími známými lokalitami jsou například Důl Les Farges v Corrèze ve Francii, Broken Hill v Austrálii, Důl Ogoya na japonském ostrově Honšú, Důl Llechwedd Helyg Mine v Pen-bont Rhydybeddau ve Walesu nebo Důl Bunker Hill v districtu Coeur d'Alene v Shoshone County v americkém Idahu a mnohé další.

pyromorfit-bad-ems-nemecko

Na foto: pyromorfit, Bad Ems, Německo

Pyromofit Hofsgrund Německo o velikosti 10cm

Na foto: pyromorfit, Německo cca 10 cm

Zdroj textu: Wilkipedia/pyromorfit

Naše nabídka minerálů - nerostů.