Pyromorfit
Pyromorfit je olovnatý fosfátový minerál s chlórem, jehož chemický vzorec je Pb5(PO4)3Cl. Typickým znakem tohoto minerálu jsou jeho hexagonálně omezené krystaly, které mohou mít jehličkovitý až sloupečkovitý tvar. Vedle jednotlivých krystalů se pyromorfit vyskytuje i ve formě povlaků nebo agregátů s ledvinitou strukturou. Povrch těchto agregátů se vyznačuje pryskyřnatým až mastným leskem, který může přecházet do sklovitého vzhledu.
Nejčastěji je pyromorfit zelený, avšak jeho barevná škála zahrnuje také odstíny žluté, oranžové, žlutooranžové, žlutohnědé, hnědé a našedlé. Vzácně se objevují i bezbarvé varianty. Právě zelená a hnědá barva inspirovaly dřívější názvy minerálu, jakými byly německé termíny Grünbleierz (zelená olověná ruda) a Braunbleierz (hnědá olověná ruda), které v roce 1761 použil Christian Friedrich Schultze. Současný název pyromorfit je odvozen z řeckých slov pro oheň a tvar.
Na foto.: pyromofit, Kellog, Idaho, USA; velikost cca 5cm
Minerál pyromorfit je chemicky velmi podobný mimetitu, což často ztěžuje jejich rozlišení. Oba minerály sdílejí podobné fyzikální vlastnosti a odlišit je lze spolehlivě pouze chemickou analýzou.
Na foto: pyromorfit, Bunker Hill, Kellog, Idaho, USA, velikost vzorku cca 12 cm
Vznik pyromorfitu je úzce spjat s procesem zvětrávání olověné rudy, konkrétně galenitu, v rudních žilách. Ve vzácných případech může vznikat i jako produkt sopečné činnosti. Nejhojněji se nachází v oblastech bohatých na olověné rudy, a to po celém světě.
Na foto: pyromorfit, Bad Ems, Německo
Mezi významná naleziště patří čínská provincie Kuej-lin, francouzský důl Les Farges v Corrèze, Broken Hill v Austrálii, důl Ogoya na japonském ostrově Honšú, důl Llechwedd Helyg Mine ve Walesu a důl Bunker Hill v americkém Idahu. Kromě těchto lokalit se pyromorfit vyskytuje na mnoha dalších místech, kde se historicky těžily olověné rudy.
Na foto: pyromorfit, Německo cca 10 cm
Naše nabídka minerálů - nerostů.