Topaz, topas
Topaz (může se psát i topas) je jedním z nejznámějších a nejstarších drahých kamenů. Byl pojmenován podle ostrova Topazos v Rudém moři; jiní soudí, že jméno pochází ze sanskrtského slova tapas = oheň. Bývá čirý, bílý, žlutý, růžový, modrý, šedý, oranžový i jinak zbarvený. Topaz je jako průhledný kámen téměř vždy zpracováván ve tvaru fasetového brusu a používá se k výrobě šperků. Nejčastěji se brousí do oválného nebo hruškovitého tvaru, velmi oblíbený je také smaragdový brus.
Na foto: topazy z Brazílie, největší brus 116 ct
Topas je jedním z nejkrásnějších drahých kamenů. Fascinuje svou čirostí, velkými bezchybnými krystaly a širokou paletou barevných odstínů. Příroda jej zformovala do podoby sloupcovitých krystalů, často dokonale vyvinutých, s hladkými a lesklými stěnami. Vrcholové partie těchto krystalů bývají složitě členěny menšími plochami, zatímco hranolové plochy nesou charakteristické svislé rýhování a skelný lesk. Barva často závisí na obsahu příměsí, ale může být i výsledkem přírodního nebo umělého ozáření.
Na foto: Tolik oblíbené modré topazy - sytě modrá barva je dosažena úpravami (ozařování a výpal)
Topaz krystalizuje v dokonale omezených formách a často vytvářejících esteticky působivé drúzy. Dosud bylo popsáno přibližně 150 různých krystalových tvarů, z nichž některé vykazují výraznou sloupcovitou stavbu. Charakteristickým rysem těchto krystalů jsou jemné trhliny probíhající napříč krystalem, podél nichž je topaz dokonale štěpný. Tato vlastnost znesnadňuje jeho opracování při broušení, protože minerál může při nesprávném zacházení snadno prasknout. Na druhou stranu je tato dokonalá štěpnost výhodná při počátečním dělení kamene před jeho finálním zpracováním. Topaz je citlivý nejen na mechanické namáhání, ale také na teplotní změny, které mohou vést k jeho praskání nebo odlomení částí krystalu.
Na foto: Ukázka některých tvarů krystalů topazu.
Většina přírodních topazů je čirých, nebo medově žlutých. Čiré Brazilské topazy jsou nazývány "pingos d'agoa" tedy kapky vody. Odrůda pyknit bývá neprůhledná, obvykle nažloutlá, nazelenalá či růžová. K drahokamovému zpracování tak nepřichází v úvahu.
Topazy barevné
- bezbarvý a čirý (Japonsko, Mexiko, Ilmenské hory, valounky brasilské »pingos d'agoa«)
- nažloutlý až žlutý (Slavkov, Schneckenstein)
- medově žlutý (Brazílie)
- modrý (Ural)
- narůžovělý, krásně růžový až fialový (Brazílie)
Na foto.: barevné topazy, Minas Gerais, Brazílie
Zbarvení topazu jsou způsobena příměsemi některých kovů; žlutá barva je například podmíněna chromem, modrá železem a růžová až fialová vanadiem. Barvy jsou většinou zcela jemné, jen zřídka syté. Sytě zbarvené topasy na přímém světle slunečním dosti rychle vyblednou, neboť teplo působí na změnu barev topazů.
Na foto: Topaz z Pákistánu
V roce 1750 objevil pařížský klenotník Dumelle zajímavou vlastnost brazilských žlutých topasů – po zahřátí změnily svou barvu na růžově červenou. Tento jev se brzy stal ceněnou obchodní výhodou, což vedlo k tomu, že většina dnes obdivovaných růžových topasů prošla tímto procesem.
Topas Sky Blue, Swiss Blue a London Blue
Nejčastěji těženou variantou topazu je bezbarvý krystal, který se dále upravuje, aby získal žádané odstíny modré. Pomocí ozařování a následného výpalu vznikají různé varianty, známé jako Sky Blue, Swiss Blue a London Blue. Kromě barevných proměn má topaz i další zajímavé fyzikální vlastnosti – třením nebo zahřátím se jeho krystaly stávají elektricky nabitými a mohou vykazovat pyroelektrické jevy. Pleochroismus, tedy změna barvy v závislosti na úhlu pohledu, je u topazu poměrně vzácný, což ho odlišuje od některých jiných drahokamů.
Odrůdy topazu:
- pyknit – žlutý, paralelní nebo radiálně stébelnaté agregáty krystalů
- zlatý topaz – průhledné krystaly vínově žluté barvy
- brazilský rubín – průhledný, narůžovělé barvy, naleziště na řece Rio Belmonte, Brazílie
- modrý topaz – průhledný, naleziště Murzinka na Uralu a Sibiř
Na foto.: modrý topas, Ural, Rusko
Vlastnosti topazu
- Tvrdost: 8
- Hustota: 3,5 g/cm3 (čirý broušený topaz se nerozezná hustotou od diamantu)
- Barva: bezbarvá, žlutá, modrá, růžová, fialová
- Krystalická soustava: kosočtverečná
- Vryp: bílý
- Lom: lasturnatý až nerovný
- Lesk: skelný
- Štěpnost: velmi dokonalá podle (001)
- Popsal: de Boodt v roce 1636
Topaz El-Dorado a Topaz American Golden
Topaz El-Dorado a Topaz American Golden patří mezi největší a nejvýznamnější opracované drahokamy světa, oba pocházející z Brazílie. Topaz El-Dorado je považován za největší broušený drahokam na světě. Tento jedinečný kámen byl nalezen v oblasti Minas Gerais. Původní surový krystal vážil impozantních 37 kg a po broušení do smaragdového tvaru získal hmotnost 6,2 kg, což odpovídá 31 000 karátům. Kámen dostal jméno podle legendárního města zlata Eldoráda, což odkazuje na jeho zlatavý lesk a mimořádnou hodnotu.
Dalším významným topazem je American Golden, jehož původ je rovněž spjat s Brazílií. Tento drahokam váží 4,6 kg, tedy přibližně 23 000 karátů. Jeho cesta z přírodního krystalu k dokonale broušenému kameni trvala více než dva roky. Původní surovina měla hmotnost 11,8 kg a precizní opracování umožnilo vyniknout jeho zlatavé barvě a jedinečnému lesku.
Naleziště topazu
Topaz se vyskytuje především v dutinách žulových hornin, kde krystalizoval za přítomnosti sopečných plynů. Tento hlinito-křemičitý minerál s podílem fluoru se při zvětrávání matečných hornin uvolňuje a dostává se do říčních náplavů. Právě zde byl také poprvé objeven, pravděpodobně při rýžování zlata. Mezi nejvýznamnější evropská naleziště topazu patří Ural, zejména oblast kolem Sverdlovsku, kde se nachází modře zbarvené krystaly z lokality Murzinka. Významné zásoby tohoto minerálu jsou také na Sibiři, například v náplavech řeky Urulgy nebo v okolí Nerčinsku, kde byly nalezeny exempláře o hmotnosti až 15 kilogramů.
V současnosti se nejbohatší náplavy s topasy těží na Srí Lance, ale za zemi největších a nejkrásnějších topazů je považována Brazílie. Oblast Minas Gerais, především okolí města Ouro Preto, je známá výskytem těchto drahokamů již od roku 1760. Brazilské topasy mají pestrou škálu barev od žluté přes hnědou až po červenofialovou. Některé kusy dosahují velkých rozměrů, avšak často obsahují četné trhliny a nečistoty.
Naše nabídka broušených šperkových kamenů.
V České republice se topazy nacházely pouze vzácně, zejména v Krušných horách u Horního Slavkova, kde se vyskytovaly drobné, nažloutlé krystaly ve tvaru nízkých sloupců. Hojnější nálezy pocházely ze sousedních saských ložisek, zejména ze Schneckensteinu a Altenbergu, kde byly některé exempláře broušeny jako ozdobné kameny.
Na foto.: drúza krystalů topazu z Ruska
Význam topazu v esoterice
Topaz je mocný drahokam s jedinečnou směsí barev, považovaný za talisman lásky a štěstí. Stimuluje duševní jasnost a kreativitu, podporuje klid a vyrovnanost. Každá barva topazu má specifické účinky: modrý podporuje komunikaci, žlutý tvořivost, růžový lásku a fialový intuici. Používá se v alternativní medicíně a při meditaci k posílení spojení s vyššími dimenzemi. Zajímají-li vás esoterické vlastnosti a účinky topazu, podívejte se na článek: Topaz - drahokam lásky a štěstí.