Tyrkys
Tyrkys je neprůhledný světle modrý, modrozelený až zelený nerost. Jako drahý a dekorační kámen je používán tisíce let. Jeho neobyčejně modrá až zelená barva závisí na obsaženém množství mědi, chromu, vanadu a železa. A právě jedinečnost a intenzita jeho modré nebo zelené barvy z něj udělala velice vzácný a ceněný kámen.
Nejvíce ceněné jsou tyrkysy čistě zelené a modré. Tmavé žilky mateční horniny (nebo jiných rud) v tyrkysu většinou jeho cenu snižují. Jsou však případy, kdy jeho cenu zvednou. Drahý kámen se musí líbit…
Typickým brusem pro většinu tyrkysových šperků je kabošon (na foto).
V současnosti, kdy už je tyrkysová barva "běžně dostupná" a na trhu je nepřeberné množství "kamínků" synteticky vyrobených (též nepočítaně imitací). Nabízí se v jakémkoliv odstínu „tyrkysově modré i zelené“, ztrácí tyrkys svoji úlohu "barevně nezastupitelného" drahého kamene. Úlohu, kterou plnil několik předešlých tisíc let....
Název tyrkys pochází z francouzského "pierre turquois" tedy "turecký kámen". Turci však tento kámen netěžili, ale "jen" s ním obchodovali (dováželi ho z historických perských nalezišť). Pozn.: Plinius starší tento minerál označoval jako Callait a Aztékové jej znali pod názvem Chalchihuitl.
Pravý tyrkys je velmi vzácný a pro svou neobvyklou barvu byl po tísece let využíván starověkými národy. Aztékové ho často kombinovali s dalšími materiály a vkládali ho do typických mozaikových předmětů, jako jsou masky, nože nebo štíty. V Persii byl tyrkys národním kamenem a zdobil mnoho objektů a staveb. Tyrkys ovlivnil i indický šperkařský styl a architekturu, viditelný například v Tádž Mahalu. V Egyptě se používal již v prvních civilizacích. Je známý z hrobu Tutanchamona, dále byl zpracováván do šperků, zdobil prsteny a náhrdelníky spolu s dalšími drahokamy, byl spojovaný s bohyní Hathor. Starověcí Egypťané ho dokonce napodobovali glazovanou keramikou.
Napodobeniny tyrkysu
Pojem tyrkys má podobně jako rubín, safír, diamant, smaragd aj. mezi lidmi velmi dobrý zvuk a bývá proto často zneužíván. Bývají jím označovány mnohé hmoty tyrkysu pouze více či méně podobné, aby se lépe prodávaly. Často jsou takto využívány namodro obarvené hlízy howlitu a magnesitu nabízené pod názvem tyrkenit, který má pojem tyrkys připomínat a navozovat dojem vzácnosti. Hlízy howlitu a magnesitu jsou probarvené jenom v povrchové vrstvě, barvivo neproniká až dovnitř, takže uprostřed jsou bílé. [1]
Na foto: barvený howlit (tyrkenit); autor: Guy Courtois pod licencí (CC BY-SA 3.0)
Výskyt
Tyrkys je sekundární minerál, který vzniká v povrchových částech vodou a mědí bohatých hornin s fosforem, a to hlavně v pískovcích. V magmatických oblastech se nachází v dutinách vulkanitů, které často vyplňuje.
Tyrkys je téměř vždy kryptokrystalický, masivní a nemá žádný definitivní vnější tvar. Krystaly, dokonce i v mikroskopickém měřítku, jsou mimořádně vzácné.
Na foto: Krystaly tyrkysu - výřez fotografie o skutečné velikosti 6 mm. (Turquoise Locality: Bishop Mine, Lynch Station, James River-Roanoke River Manganese District, Campbell County, Virginia, USA (Locality at mindat.org) Field of view 6 mm.) Autor fotografie: Leon Hupperichs dostupné pod licencí CC BY-SA 3.0
Významným dodavatelem tyrkysu je Írán a to již nejméně 2000 let. V současné době je nejvýznamnějším producentem tyrkysu stát Arizona. Mezi další významné producenty patří: Afghánistán, Austrálie, Indie, Chile a Tibet.
Vlastnosti tyrkysu
- Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 5–6, matný, hustota 2,6–2,9 g/cm3, štěpnost dokonalá podle {001} a dobrá dle {010}, lom lasturnatý až nerovný.
- Optické vlastnosti: Barva: tyrkysově modrá až modrozelená. Lesk voskový, průhlednost: může být i průhledný nebo průsvitný, vryp bílý, s nádechem do modra.
- Chemické vlastnosti: je rozpustný v HCl. Zahřívá-li se tyrkys v uzavřené nádobě, ztrácí vodu a barví se dočerna. Před dmuchavkou se netaví a nebarví plynový plamen zeleně - díky této reakci je možné snadno odlišit napodobeniny.
Na foto: přívěsky z pravého tyrkysu z Arizony (rezervace Navajo) USA.
Význam tyrkysu v esoterice
Tyrkys je univerzální kámen, symbol ochrany, štěstí a hojnosti. Jeho modré odstíny využívají energii vody, symbolizující vitalitu. Je programovatelný pro specifické záměry, posiluje ochranu a čistí negativní energii. Podporuje komunikaci, inspiruje k novým projektům a průzkumu pravdy. Je klidným průvodcem odvahy, síly a klidu mysli. Zajímají-li vás esoterické vlastnosti a účinky tyrkysu, podívejte se na článek: Tyrkys - symbol ochrany, štěstí a hojnosti
- Zdroj:
[1] odstavec o imitacích: Tyrkys na velebil.net