Vivianit

Vivianit je vodnatý fosforečnan železitý s chemickým vzorcem Fe3(PO4)2·8(H2O). Byl pojmenován po svém objeviteli, cornwallském politikovi a mineralogovi J. H. Vivianovi, v roce 1817. Čerstvý vivianit bývá bezbarvý někdy namodralý minerál. Na světle velmi snadno oxiduje a mění se na zelenomodrý, tmavě modrý, a nakonec na černý a neprůhledný metavivianit.

Velké zelené krystaly vivianitu z Brazílie.

Na foto: Drúza zelených krystalů vivianitu z Brazílie, velikost vzorku cca 60 cm

Vivianit je minerál charakteristický svou nízkou tvrdostí, díky které lze snadno krájet nožem. Jeho krystaly mají často lupenitou nebo destičkovitou strukturu a jsou snadno ohebné. Většina nalezených krystalů je malých až mikroskopických rozměrů, zatímco větší exempláře jsou poměrně vzácné.

Tento minerál vzniká jako sekundární produkt v rudních žílách bohatých na fosfor nebo přeměnou organických látek v sedimentárních horninách, bahnitých usazeninách a rašelinách. Často nahrazuje původní organický materiál ve zkamenělých schránkách, kostech a zubech. 

Drúza velkých zelených krystalů vivianitu.

Na foto: vivianit z Brazílie

Oxidace vivianitu

Když je vivianit vystaven světlu, oxiduje přeměnou Fe2+ na Fe3+ se současným ztmavnutím na tmavě modrou nebo modrozelenou. Další vystavení vzorku světlu způsobí, že ztmavnutí pokračuje do té doby, dokud nebude vzorek téměř černý a neprůhledný. Pokud je vivianit na světle je tato změna nevratná a nevyhnutelná. V některých vzorcích může být reakce pomalejší, ale neexistuje "stabilní vivianit". Více informací o oxidaci vivianitu v článku od Alfreda Petrova (anglicky).

Vlastnosti vivianitu

  • Barva: čerstvý je bezbarvý, namodralý a průhledný, zelenomodrý nebo modrozelený, tmavě modrý.
  • Lesk: skelný, perleťový, matný (zemité agregáty)
  • Průhlednost: průhledný, průsvitný, opakní.
  • Vryp: bezbarvý, bílý až modrobílý, rychle přechází v tmavě modrou, zelenou nebo hnědou
  • Tvrdost: 1,5 - 2,0 na Mohsově stupnici
  • Hustota: 2,6 – 2,7 g/cm³
  • Štěpnost: výborná
  • Lom: nerovný (vláknitý)