Wulfenit
Wulfenit je minerál krystalizující ve čtverečné (tetragonální) krystalové soustavě. Jeho efektní a sběratelsky velmi ceněné drúzy jsou ozdobou mnoha výstav a sbírek. Minerál byl pojmenován podle rakouského mineraloga Franze Wulfena.
Na fotografii: geoda s oranžovými krystaly wulfenitu v dutině - Arizona (cca 30 cm)
Chemicky se jedná molybdenan olovnatý PbMoO4 s tvrdostí 3 (podle Mohse). Tvoří tabulkovité nebo vzácně i pyramidální krystaly diamantového lesku, voskově nebo medově žluté, někdy šedé, hnědé, oranžové a červené barvy. Může tvořit povlaky, bývá i zrnitý nebo celistvý.
Na foto: wulfenit, Rakousko
Wulfenit vzniká jako produkt přeměny galenitu na ložiscích olova. Hezké vzorky pocházejí z Rumunska, Pensylvánie, Utahu, Arizony, Austrálie, Namibie a dalších.
Na foto: krystaly wulfenitu ze Slovinska
V roce 1861 byly nalezeny bohaté drúzy tabulkovitých až 1 cm velkých šedých krystalů wulfenitu v dutinách Horní Černojamské rudné žíly v dole Lill v Příbrami. Vzorky z tohoto nálezu se vzápětí dostaly do významných světových muzeí a od té doby je Příbram v literatuře uváděna jako jedno ze světově význačných nalezišť wulfenitu, a to i přesto, že v Příbrami bylo nalezeno jen omezené množství atraktivních ukázek tohoto minerálu. [1]
Na foto: drúza žlutých krystalů wulfenitu o velikosti 14 cm, Mapimí, Mexiko
Podívejte se na naši nabídku nerostů v kategorii: Minerály - nerosty
Zdroj - odkazy: