Chalcedon
Chalcedon se vyskytuje v široké škále barev, nejčastěji je ale bílý až šedý, šedomodrý nebo má odstíny hnědé, a to od světlé po téměř černou. V této kategorii nabízíme i chalcedony ze Sulawesi, známější pod obchodními názvy "hroznový achát" (grape agate) nebo "hroznový ametyst" (grape amethyst).
Chalcedon je kryptokrystalická forma křemene, má voskový lesk a může být poloprůhledný nebo průsvitný. Jeho název je odvozen od města Chalkédón v dnešním Turecku. Ve starověku se zde nacházelo velké naleziště tohoto nerostu a ve velkém se zde zpracovával.
Barva chalcedonu je velmi rozmanitá – může být téměř bezbarvý a poměrně průsvitný, ale také výrazně zbarvený. Podle barvy se chalcedony různě pojmenovávají. Žlutě červený chalcedon je karneol, hnědý a krvavě průsvitný se nazývá sarder, chalcedon jablečně zelené barvy je chrysopras, špinavě zelený se nazývá plasma, tmavě zelený s krvavě tečkovanými nebo skvrnitými vzory je heliotrop, žlutý je keragat a matný, neprůsvitný, bílý nebo nažloutlý až nahnědlý chalcedon se nazývá kašolong.
#ShowMore#
Velmi zajímavé jsou některé uruguayské chalcedony se zbytkem tekutiny uvnitř dutinek (matečný louh). Nazývají se enhydros, což je odvozeno z řeckého slova hydor = voda. U nás se tyto chalcedony prodávají jako "achát s vodou".
Chalcedon vzniká krystalizací z křemité rosolovité hmoty. Díky tomuto způsobu vzniku působí na první pohled celistvým dojmem. Při mikroskopickém zkoumání však zjistíme, že se jedná o shluky (agregáty) drobných a těsně k sobě přiléhajících vláken. Tato vlákna vytvářejí buď vrstvy, nebo kulovité (například u achátů) a krápníkovité agregáty. Chalcedon je charakteristický lasturnatým lomem a voskovým leskem.
Chalcedon se obvykle nachází ve formě výplní žil, dutin nebo geod v sopečných horninách. Často se vyskytuje v ametystových geodách, kde tvoří lem nebo okraj dutiny. Tento minerál byl ceněn již ve starověku, kdy se používal k výrobě ozdob, amuletů nebo pečetí. Díky své tvrdosti, která dosahuje hodnoty 6,5 až 7 na Mohsově stupnici, je chalcedon také oblíbeným materiálem u šperkařů a výbrobců dekorativních předmětů.
Chalcedonu jsou často připisovány spirituální vlastnosti, jako je podpora vnitřního klidu, harmonie a sebevyjádření. Tento minerál má dodnes své místo v esoterice a je vyhledáván nejen pro svou estetiku, ale i pro údajné léčivé účinky. Více o techto vlastnostech a významu chalcedonu v esoterice v článku: Chalcedon - kámen rovnováhy