Kalcit dvojlomný
Na čirém kalcitu je dobře patrná jeho specifická optická vlastnost: poměrně vysoký dvojlom světla. Nejznámějším dvojlomným kalcitem je "islandský vápenec". Tento kalcit je také známý jako sluneční nebo magický kámen Vikingů (Solarstein). Podle nových studií to byl právě dvojlomný kalcit, který prý pomáhal Vikingům v jejich plavbách přes oceán. Díky krystalu dokázali určit polohu slunce i když bylo schované za mraky nebo za obzorem.
Prodej dvojlomných kalcitů
Nabízíme dvojlomné kalcity z Brazílie, Číny nebo Mexika, které mají slušnou čistotou krystalu a silný dvojlom. Světelný paprsek procházející čistým kalcitem se rozkládá na paprsky dva. Tyto paprsky jsou polarizované a šíří se různou rychlostí a mohou se šířit různými směry. Díky tomu, podíváme-li se přes krystal na text, vidíme jej dvojitě.
Kámen Vikingů - Solarstein
Princip funkčnosti "magického kamene Vikingů" spočívá v jeho schopnosti polarizovat světlo. Dvojlomný kalcit (ale i např. olivín) propouští výhradně světlo polarizované pouze jedním směrem. Budeme-li otáčet krystalem kalcitu na vodorovné podložce, uvidíme, že v jednom momentě krystal nejvíce "září". V tomto směru leží i Slunce. Vědci pokusem ověřili, že odchylka směru určeného pomocí dvojlomného kalcitu je pouze 1 %.
Kalcit minerál
Kalcit (Haidinger, 1845) je klencový minerál a stejně jako aragonit má chemický vzorec CaCO3. Čistý kalcit je čirý a průhledný, s příměsí je až neprůhledný. Vryp má bílý, lesk skelný, na plochách až perleťový. Název pochází z latinského slova calx = vápno.
Krystalický kalcit vzniká především na hydrotermálních žílách různého původu, kde často tvoří masivní výplně či krystaly do dutin. Vyskytuje se samostatně i společně s mnoha dalšími minerály, běžný bývá například na rudních žílách.