Epidot
Epidot je křemičitan hlinito-vápenato-železitý, tvořící nádherné tabulkovité krystaly, které mohou mít různé odstíny, nejčastěji od žlutozelené až zelenočerné. Epidot se vyskytuje také v agregátech různých tvarů, včetně vláknitých a hrubozrnných. Tvrdost minerálu se pohybuje mezi 6 a 7 na Mohsově stupnici tvrdosti. IMA symbol: Ep
Minerál epidot
Epidot krystalizuje v monoklinické soustavě a jeho krystaly mají obvykle sloupcovitý, prismatický nebo jehlicovitý tvar. Často se vyskytuje ve formě masivních nebo zrnitých agregátů. Typickými znaky epidotu jsou podélné rýhování a skelný až hedvábný lesk, které mu dodávají atraktivní vzhled. Název minerálu pochází z řeckého slova épídosis, což znamená "přídavek", a odkazuje na prodloužený tvar krystalu podél základny hranolu.
Chemický vzorec epidotu je Ca2(Al,Fe3+)3(SiO4)3(OH). Obsahuje vápník, hliník, křemík a zpravidla také železo. Právě železo je zodpovědné za jeho charakteristickou zelenou barvu – čím více železa minerál obsahuje, tím tmavší je jeho odstín. Epidot patří do širší skupiny minerálů známé jako "epidotová skupina".
Kvůli své relativní vzácnosti a specifickým vlastnostem nemá epidot výrazné průmyslové využití. Je ale velmi oblíbený mezi sběrateli minerálů a využívá se i ve šperkařství. Obzvláště ceněny jsou průsvitné exempláře s bohatou zelenou barvou, které se brousí a používají jako drahokamy.