Fluorit
Fluorit (starší český název - kazivec) je chemicky fluorid vápenatý. Jedná se o rozšířený minerál typický zejména pro hydrotermální žíly. Nejčastěji je světle až sytě zelený, modrý až fialový. Zajímají-li vás esoterické vlastnosti a účinky fluoritu, podívejte se na článek: Fluorit - kámen mysli a klidu
Fluorit je zajímavým nerostem pro sběratele. Velmi často se vyskytuje v atraktivních ukázkách. Oblíbené jsou i samostatné čiré, zelené až fialové, sekané krystaly, takzvané oktaedry (osmistěny).
Fluorit, česky kazivec, je krychlový minerál. Chemicky je to fluorid vápenatý (CaF2). Tvoří nejčastěji krystaly ve tvaru krychle, vzácněji oktaedry. Jeho název se používá od dob Agricolových a pochází z lat. fluore = téci, který odkazuje na schopnost snadno tavit rudy, je-li přidán fluorit.
Horníky byl fluorit dříve nazýván "rudním květem" kvůli fialovým, žlutým nebo zeleným krystalům, které svými jemnými odstíny připomínají květy rostlin.
Barva fluoritu není vždy rovnoměrná, známe i atraktivní barevné zonální krystaly. V masivním, sloupcovitém nebo vláknitém fluoritu můžeme taktéž pozorovat zonální rozložení barev. Více informací v Atlasu kamenů: Fluorit, kazivec
Fluorit je vhodný pro narozené ve znamení zvěrokruhu: Lev, Štír, Vodnář, Ryby