Labradorit
Drahý kámen labradorit je minerál ze skupiny živců. Proč je tento živec zařazen mezi drahé kameny, je na první pohled jasné. U labradoritu je velmi nápadná tzv. labradorescence. Jedná se o barevné, nejčastěji žluté, modré, fialové a zelené odlesky.
Prodej labradoritu z Madagaskaru
Naše nabídka zahrnuje především labradority z Madagaskaru, které mají vynikají poměr ceny a kvality. Ceněné a vyhledávané jsou kameny se silným a jasným odleskem. Nejžádanější jsou odlesky královsky modré, dále zelené a zlaté. Odlesky fialové a růžové jsou poměrně vzácné. Cenu prodávaných labradoritů určuje zejména jejich barva a kvalita zpracování.
Berte prosím v potaz, že na fotografiích je labradorit zobrazen pouze v jednom z odlesků. Snažili jsme se kámen vyfotit v tom nejsilnějším, ale u některých vzorků je složité tento zajímavý efekt zachytit. Hra barev je nejviditelnější při pohledu z určitých úhlů a ve skutečnosti se barvy neustále mění. Odlesk labradoritu je vždy fascinujícím zážitkem.
Labradorescence
Pro labradorit je typická irizující (měňavá) hra barev s kovovým leskem. Tento jev se nazývá labradorescence a je způsoben interferencí (rozptylem) paprsků světla na jednotlivých vrstvách kamene. Nejedná se tedy o vlastní barvu kamene, ale o optický jev. Konkrétní barvy a intenzita labradorescence se liší v závislosti na úhlu pozorování, kvalitě kamene a typu obsažených inkluzí.
Spektrolit
Obsahuje-li odlesk celé spektrum barev, nazýváme takový labradorit jako spektrolit. Své jméno obdržel od finského profesora Aarne Laitakariho. Jedná se o vzácný a ceněný druh labradoritu.
Naleziště labradoritu
Nejznámější naleziště labradoritu je Saint Paul při pobřeží poloostrova Labradoru v Kanadě. Na tomto nalezišti byl v roce 1770 poprvé nalezen a podle poloostrova byl pojmenován. Zajímavostí je, že ho nalezl a pojmenoval moravský misionář, páter Adolf. Nález šedého kamene, který při otáčení měnil barvu v tmavě modrých a zelenavých odstínech, v té době vzbudil mimořádnou pozornost.
V současné době se na trhu nejčastěji objevují vynikající labradority z Madagaskaru, ale vyskytuje se na mnoha jiných nalezištích, a to po celém světě. Lokality labradoritu se nacházejí ve Finsku, Rusku (poloostrov Kola a pohoří Ural), USA a v omezeném množství také v Austrálii.
Přisuzované účinky a vlastnosti labradoritu
Napříč kulturami je labradorit spojován s magií, mystériem a spirituálním růstem. Jeho kouzlo prý spočívá v jeho schopnosti propojit nositele s vyššími rovinami existence a pomáhat jim nalézt svůj vnitřní klid a rovnováhu. V oblasti alternativní medicíny a esoteriky jsou tak labradoritu přisuzovány různé účinky a vlastnosti. Uvádí se, že podporuje rozvoj intuice a duševních darů. Potlačuje strach, nejistotu a zbytky minulých zklamání. Uklidňuje příliš aktivní mysl a současně dodává energii představivosti. Více v článku: Labradorit - kámen proměny a ochrany
Labradorit je vhodný pro narozené ve znamení zvěrokruhu: Rak, Střelec a Vodnář.