Kde najít achát?

Acháty lze nálézt na polích, v říčních náplavech, starých i činných v lomech. V České republice se nachází několik významných nalezišť achátů, přičemž některá z nich jsou známa i v zahraničí. Mezi nejznámější patří například okolí obce Kozákov v Českém ráji.

Kozákov je považován za "ráj" sběratelů polodrahokamů, zejména díky hojnému výskytu achátů, jaspisů a ametystů. Acháty zde mají krásné barevné pruhování v odstínech červené, oranžové, hnědé či šedé. Další významná naleziště se nacházejí např. u obcí Doubravice, Železnice, a Morcínov. GPS uvedená u jednotlivých lokalit jsou orientační.

Nabídka achátů na prodej.

achat-cerny-potok

Votrubcův lom - Kozákov

Kozákov je známé naleziště achátů, typické šedobílými i barevnými acháty, jaspisy a ametysty. Lom vlastní pan Votrubec, který vybírá vstupné. V lomu lze nalézt mandle, které jsou tvořeny různými druhotnými minerály. Patří k nim achát, chalcedon, ametyst, jaspis, analcim, chlorit, desmin, baryt, apofylit, fluorit, hematit, heulandit, malachit, harmotom, laumontit, fylosilikáty, karbonáty aj.

Polodrahokamy byly v okolí Kozákova, hlavně u Votrubcova lomu, hledány už od 14. století. Minerály z Kozákova zdobí sbírky mnoha muzeí, včetně Národního muzea, novopacké Klenotnice a turnovského muzea, a jsou součástí soukromých sbírek. Místní acháty a jaspisy mají drahokamovou kvalitu, což přitahuje sběratele. GPS: 50.589936, 15.260684

votrubcuv-lom-kozakov

Na foto: Votrubcův lom | Vajskebrová, Markéta | 2003

Kracíkův lom - Doubravice

Lom v Doubravicích proslavil české acháty a patří mezi jejich nejznámější naleziště. Jsou pro něj typické červenobílé acháty, ale vyskytuje se zde i ametyst, křišťál, jaspis a kalcit. V lomě se nepravidelně střídají mandlovcovité a masivní melafyry. Podle tohoto střídání soudí Ziegler (1977), že v lomu jsou tři lávové proudy.

Nejvyšší proud je zachován na horní etáži a po stranách lomu a představuje melafyr s velkým množstvím dutin, ve kterých se nachází velmi pestrá minerální asociace křemen a jeho barevné odrůdy, kalcit, baryt, chalcedon, palygorskit, některé zeolitové nerosty, limonit, goethit a další, jaspisy. Ve svrchní části lomu se vyskytují také sférolitické agregáty červenohnědých pseudomorfóz hematitu po vláknitém kalcitu. Následuje masivní andezitoid, ve kterém se vyskytují jen řídké dutiny. Jsou vyplněny především acháty velmi krásných barev.

Třetí, nejspodnější proud, vystupuje dnes na bázi lomové stěny a odpovídá svým složením nejmladšímu proudu. Obsahuje též četné pukliny vyplněné hnědožlutými mechovými jaspisy, které jsou pro danou oblast charakteristické. GPS: 50.494330, 15.367244

Železnice

Zářez silnice, která vede od Kracíkova lomu do Želenice a pole severně od tohoto zářezu směrem k dětskému táboru. Ve svahových hlínách se zde nacházejí chalcedony, acháty, jaspisy a křemen se svými barevnými odrůdami, zejména ametyst a záhněda. Pochází odtud některé významné nálezy šperkařské a řada geneticky velmi cenných ukázek chalcedonů a jaspisů. GPS: 50.481714, 15.380637

Ředice u Morcinova

Na Morcinově se acháty vyskytují všude na polích i v lesích směrem k Libuňi. Morcinovská lokalita skýtá různé kombinace barev, od chalcedonů, přes modro bílé acháty, až po barevné acháty, ametystové geody a křištály.

achaty-morcinov

Na foto: acháty Morcinov

Na Morcinově se acháty nacházejí na polích i v lesích směrem k Libuňi. Lokalita nabízí různé barevné kombinace, od chalcedonů a modrobílých achátů po barevné acháty, ametystové geody a křišťály. Lokalita, kromě svého názvu Ředice, je také známa pod názvem Morcinov. Lokalita je západně 350 m od drůbežárny v Morcinově a okolní pole až k lesu.

Přirozené výchozy mandlovcovitého andezitoidu s velkými dutinami vyplněnými chalcedonem, vzácněji modrobílými acháty levínského typu, ale hlavně drůzami křemene, ametystu a záhnědy, křišťál je vzácný. Některé dutiny v sobě uzavírají poměrně velké a dobře krystalované krystaly růžového analcimu. GPS: 50.520047, 15.335349

Popelka - Rváčov

Rváčov je lokalita sousedící s Morcinovem, jedná se o pole na stráni východně od polní cesty nad smíšeným lesem a jižně od něho. U lesa a na křižovatce cest nad polem přirozené výchozy melafyrů. Celková výměra 1,5 ha. Geologická charakteristika: (podle V. Zieglera upravil V. Prouza): Přirozené výchozy mandlovcovitého melafyru s četnými dutinami vyplněnými acháty, chalcedonem a drůzami křemene a jeho barevných odrůd (křišťál, záhněda, ametyst, citrin nebyl z této lokality zjištěn) a tytéž nerosty ve svahových hlínách přilehlého pole, kde jsou nálezy bohatší než v přirozených výchozech, jež jsou již velmi prosbírány.

Achát výskyt v ČR - další lokality

Acháty byly nalezeny na různých lokalitách po celé České republice. Na Moravě se nachází významné naleziště v Brně-Černovicích, a vzácnější výskyty jsou známé na Hončově hůrce u Příbora v okrese Nový Jičín. V Krušných horách je nejznámějším místem výskytu achátů okolí Horní Halže. Dalšími krušnohorskými lokalitami jsou např. Petlery, Mýtinka, Černý Potok nebo Blahuňov. V jižních Čechách byly objeveny například v Chlumu u Milevska nebo v Kojetíně u Petrovic na Sedlčansku. V oblasti Náchodska jsou známé lokality jako Zábrodí u Červeného Kostelce, Šonov a Vernéřovice v Broumovské vrchovině.

Výskyt achátů ve světě

Největší ložiska jsou v Brazílii a Uruguayi, přičemž vynikající acháty pocházejí také z Argentiny, Botswany a Nového Mexika (USA). Velmi pěkně zbarvené acháty byly nalezeny například v Číně a mongolské části pouště Gobi. Známý výskyt je i v celé Africe, včetně ostrova Madagaskar, a ve většině Evropy, stejně tak v asijské části Ruska a v Severní i Jižní Americe.

achatovy-platek-brazilie-fialovy-barveny

Nabídka achátů na prodej.