Meteority
Meteorit je kosmické těleso, které dopadlo na povrch Země. Pokud meteroid vletí do zemské atmosféry, vidíme světelný jev, který nazýváme meteor. Rychlost meteorů v atmosféře dosahuje obvykle 11 do 72 km/s. Pro malá tělesa se používá označení mikrometeorit.
Meteority jsou malá kosmická tělesa, která se díky své dráze a příznivým podmínkám ocitnou na povrchu Země či jiných planet.
Jaký je rozdíl mezi meteoroidem, meteorem a meteoritem si můžete pčřečist v článku zde.
Typy meteoritů
Meteority se dělí do dvou hlavních kategorií: chondrity a siderity.
Chondrity - kamenné meteority
Chondrity jsou složeny především z křemičitanů a na jejich průřezu jsou patrné tzv. chondrule. Tyto meteority jsou v pozemských podmínkách velice reaktivní a snadno podléhají erozi.
Siderity - meteoritická železa
Siderity se skládají převážně ze železa a niklu. Na rozdíl od chondritů, které si zachovaly svou původní formu od vzniku sluneční soustavy, se předpokládá, že siderity pocházejí z jader rozbitých planetek. Při leptání železných meteoritů dochází ke vzniku charakteristických Widmanstättenových obrazců.
Železné meteority (siderity), při průletu atmosférou méně odtávají, a proto mají větší pravděpodobnost dopadu na Zemi. Na druhou stranu křehčí chondritické meteory se často rozpadnou na menší části, které se snadno vypaří. Pouze v případě velké vstupní hmotnosti mohou chondrity dosáhnout zemského povrchu.
Meteority jsou nacházeny po celém světě, avšak některá místa jsou pro jejich hledání lepší než jiná. V poslední době se největší koncentrace meteoritů nachází v Antarktidě. Díky akumulační činnosti ledovců se meteority nahromadily na určitých místech, a protože led postupně odtává, tyto kosmické návštěvníci se dostávají na povrch, kde jsou snadno rozpoznatelné díky své tmavé barvě.
Dalším význačným nalezištěm meteoritů jsou pouště.
Nejtěžší meteority na Zemi
Přestože většina meteoritů, které dopadnou na Zemi, jsou relativně malé, existují i výjimky. Podívejme se na seznam nejtěžších meteoritů podle hmotnosti.