Červené a růžové kameny
Fotogalerie 15 druhů kamenů červené a růžové barvy.
Achát
Achát je drahý kámen mnoha barev a červená není výjimkou. Na fotografii je detail achátu z lokality Černý potok (ČR).
Aragonit
Aragonit (uhličitan vápenatý) bývá bezbarvý, bílý, šedý, žlutý, zelený, fialový, červený, průhledný i neprůhledný. Oranžovo-červené jsou sloupečkovité krystaly aragonitu původem z Maroka. Červeno-hnědé jsou aragonito-onyxové mramory z Pákistánu, ze kterých se vyrábějí dekorační figurky a další oblíbené výrobky.
Býčí oko
Býčí oko je načervenalá odrůda ze skupiny křemenů. Tuto skupinu drahých kamenů tvoří tzv. tygří, býčí, sokolí a kočičí oko. U všech těchto kamenů (jsou-li vyleštěné) přebíhá třpytivá světlá linka. Na obrázku je zobrazeno býčí (načervenalé) a současně i tygří (žluté) oko.
Granát
Nejznámějším červeným kamenem (společně s rubínem) je granát. Typickou krvavě červenou barvu má i "český granát". Krásné jsou však i ukázky původem z Indie (níže na fotografii malinově červené). Broušené granáty nabízíme v sekci e-shopu: broušené kameny.
Jaspis
Jaspis obsahuje až 20 % příměsí. Tyto příměsi pak určují jeho výslednou barvu. V případě červeného jaspisu barvu způsobují oxidy železa. Na fotografii vidíte krásně červenou masážní hmatku z jaspisu brekcie.
Karneol
Karneol je polodrahokamová červeně zbarvená odrůda chalcedonu. Typické červeno-oranžové zabarvení u karneolu způsobuje obsažený krevel.
Korál červený
Všech asi 6 000 druhů korálů žije přisedle v mořích. Jen malá část z nich se ale hodí k výrobě šperků. Nejoblíbenějšími jsou korály červené. Těchto několik druhů korálů (různých odstínů typické červené barvy) se již od pravěku využívaly jako oblíbený šperkařský materiál, zejména k výrobě náhrdelníků (z toho český výraz korál, korálek).
Rodochrozit
Typické zbarvení u rodochrozitu způsobuje přítomnost manganu.
Rodonit
Rodonit je typický svou narůžovělou barvou a vzhledem k již obtížnému nalezení je také poměrně vzácný. Extrémně vzácné jsou pak krystaly, které jsou růžovočervené a dorůstají do velikosti až 20 cm. Na foto je rodonit s křišťálem. Autorem fotografie je Parent Géry.
Rubelit
Rubelit je odrůda elbaitu se sytě růžovou až červenou barvou. Jméno pochází z latinského rubellus a znamená narůžovělý nebo podobný rubínu. Rubelity se dají brousit do různých tvarů a dokonale vyvinuté růžové krystaly tvoří překrásné sbírkové exponáty.
Rubín
Rubín - kámen barvy „holubí krve" je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů. Vyniká zářivě červenou barvou, způsobenou příměsí oxidu chromitého.
Růženín
Růženín - oblíbená odrůda křemene s růžovou barvou často s odstínem do fialova. Více v atlasu drahých kamenů - růženín. Surový růženín zakoupíte zde.
Thulit
Drahý kámen thulit (odrůda zoisitu) se také vyznačuje krásnou růžovou barvou. Ta je ale u tohoto kamene způsobena zvýšeným obsahem manganu. Thulit je relativně vzácný. Nejznámější lokalita se momentálně nachází v Norsku.
Vanadinit
Vanadinit bývá červený, hnědý, oranžový, žlutý, průsvitný až neprůhledný, diamantově až medově lesklý, neštěpný, křehký. Tvoří tlustě tabulkovité až sloupcovité krystaly a ledvinité a vláknité agregáty. Zvláště atraktivní jsou drúzy silně lesklých červených krystalů narůstajících na drúzy bílých tence tabulkovitých krystalů barytu.(zdroj textu: velebil.net)
Železitý křemen
Pod názvem železitý křemen se skrývá řada křemenných hmot různého složení a různé struktury. Na fotografii je sytě červený „železák“ z Brd. Více fotografií zde.