Syntetický malachit

Na trhu se nyní častěji vyskytují syntetické malachity. Může za to zřejmě snadný nákup kamenů na online platformách jako Wish, Etsy, eBay nebo z Číny, Alibaba atd. Slova jako rare (vzácný), natural (přírodní) a gemstone (drahokam) tam zřejmě mají jiný význam než u nás. Jak jinak si vysvětlit popisky u kamenů, které jsou již od fotografie na 100% syntetické a mají popis ve stylu "100 % rare natural malachite polished stones".

Syntetický malachit

Na foto: Syntetický tromlovaný malachit

Falešné malachity jsou nejčastěji z plastu, skla nebo pryskyřice. Někteří prodejci tyto umělé kameny přeprodávají a označují jako malachit. Zřejmě pod heslem "Jak jsem nakoupil, tak prodávám". Pro začínají sběratele to může být matoucí, a díky "dobré ceně" mohou nabídce podlehnout.

synteticky-malachit-imitace-pyramidy

Na foto: Falešné malachitové pyramidy vyrobené z pryskyřice

Jak poznat pravý malachit?

Každému, kdo se o nákup pravého přírodního malachitu zajímá, doporučujeme navštívit některou z mineralogických burz nebo specializovaný kamenný obchod s minerály. Tam si můžete různé formy malachitu podrobně prohlédnout. Mají svoji typickou kresbu, přiznávám, vzorů a typů je nekonečné množství (stejně jako odstínů zelené barvy), ale právě v tom je krása přírodního malachitu.

Syntetický malachit je často středně zelený a černý s drsným kontrastem mezi vrstvami. Na dotek je teplý, je-li vyroben ze skla je studený, ale rychle se zahřeje. Kresba syntetického malachitu kopíruje zamíchání různě zbarvených pryskyřic při výrobě.

obelisky-falesny-malachit

Na foto: Malé syntetické obelisky imitující malachit.

Bloky syntetického malachitu

V Číně a Indii nabízejí tuny umělého malachitu. Jedná se o obarvenou pryskyřici, prodávanou v blocích pro další využití. Prodejce vám může dodat téměř neomezené množství tohoto materiálu.

bloky-synteticky-malachit

Na foto: Bloky syntetického malachitu o velikosti 19 cm a přibližné hmotnosti 3,0 kg

falesny-malachit-surovina-bloky

Na foto: Bloky syntetického malachitu ve tvaru válce

Ze syntetického malachitu se vyrábějí různé dekorační předměty podobné těm z drahých kamenů. Není výjimkou, že v sadách s pravými kameny jsou zamíchány i kameny syntetické.

sloni z drahých kamenů

Na foto: Sloni z drahých kamenů v sadě. Na fotografii jsou označeny syntetické kameny, které lze pouze na základě fotografie identifikovat jako umělé. Světle modrý slon je barvený nebo syntetický howlit (tyrkenit), růžový slon je barvený pravděpodobně syntetický křišťál (nebo sklo), dále syntetický sluneční kámen (někdy nazývaný jako zlatý avanturín) a vpravo dole klasika - syntetický malachit.

slon-umely-malachit

Na foto: Syntetický malachitový slon.

Níže vidíte umělý malachit a jeho fantazijní odrůdy. Pozor! Neexistuje červený, žlutý, oranžový, fialový a jinak pestrý malachit. Přírodní malachit je vždy zelený až černý.

pestre-koraly-umeleho-malachitu

Na foto: Tyto syntetické malachity mají s pravým malachitem pramálo společného

 Korálky - vlevo syntetický malachit, vpravo přírodní malachit.

Na foto: Korálky - vlevo syntetický malachit, vpravo přírodní malachit

tromované kameny syntetického a pravého malachitu.

Na foto: Tromlované kameny syntetického a pravého malachitu

Rekonstruovaný malachit

Rekonstruovaný malachit je někde napůl cesty mezi umělým a přírodním malachitem. Je vyroben ze směsi drobných úlomků až prachu přírodního malachitu a pryskyřice.

Korálky z rekonstrovaného malachitu

Na foto: Korálky z rekonstruovaného malachitu.

Na pohled více připomíná pravý malachit, ale přechody mezi jednotlivými odstíny nejsou tak ostré a celkově je na kusech mnohem méně druhů odstínů zelené. Díky příměsi pryskyřice je rekonstruovaný malachit lehčí než ten pravý. Nejčastěji se s ním setkáme u korálků. Že se jedná o rekonstruovaný malachit, bývá u prodejců uvedeno.

Informace o přírodním malachitu.

Prodej výrobků z malachitu.

Nabídka sbírkového malachitu.