Impaktity
Impaktit je typ horniny, která vzniká při dopadu velkého meteoritu (impakt), tedy srážce meteoritu nebo s povrchem planety. Tato srážka generuje extrémně vysoké teploty a tlaky, které taví a deformují horniny v místě dopadu i samotné impaktní těleso, což vede ke vzniku impaktitu.
Na foto: Nazelenalý suevit z impaktního kráteru v Rochechouart, Francie. Autor: Martin Schmieder, Stuttgart (CC0 1.0 DEED)
Struktura a složení impaktitů
Impaktity mohou obsahovat roztavené a přeměněné materiály z původní horniny a někdy také zbytky samotného dopadnuvšího tělesa a i nové minerály, které jsou charakteristické pro impaktity, jsou to například modifikace křemene stišovit a coesit, které vznikají pouze za velmi vysokých tlaků.
Na foto: Impaktity z impaktního kráteru Monturaqui. Museo del Meteorito, San Pedro de Atacama, Chile. Autor: Juan Manuel Fluxà (CC BY 2.0)
Vzhled a výskyt impaktitů
Impaktity mohou mít různou strukturu od sklovitých až po brekciované, což znamená, že jsou složeny z úlomků různých hornin stmelených dohromady. Vyskytují se v impaktních kráterech nebo v jejich blízkosti. Impaktity rozlišujeme v závislosti na prostorové vzdálenosti od místa dopadu na proximální (impaktní tavené horniny, suevit, impaktní brekcie) a distální (tektity, mikrotektity) z míst dále od místa dopadu.
Na foto: Tektity vltavíny a níže libyjské sklo, které se považuje se za impaktit (blízko kráteru)
Naše nabídka tektitů a meteoritů.