Tektity a impaktní skla
Tektity jsou zvláštním druhem bezvodých silně křemičitých přírodních skel, které vznikají v důsledku dopadu meteoritů na zemský povrch. Pojem tektit pochází z řeckého slova „tektós“ neboli tavený a poprvé ho použil v roce 1890 rakouský geolog Eduard Suess.
- Prodej tektitů
Jak vzniká tektit?
Při dopadu meteoritu se uvolní obrovské množství energie, která roztaví původní horninu a ta se přemění na horkou sklovitou taveninu (budoucí tektit). Roztavené kousky jsou znovu vymrštěny do vzduchu a přemístěny stovky až tisíce kilometrů daleko od mateřského kráteru. Území, na která tektity dopadnou, nazýváme „pádové pole“.
Tektity ovšem nevznikají při každém dopadu meteoritu. Předpokladem je dostatečná rychlost i ostřejší úhel dopadu. Díky tvaru kráteru a úhlu dopadu tělesa, které ho způsobilo, lze často velmi prokazatelně nalézt pádová pole určitých tektitů odpovídající jednotlivým kráterům.
Již od počátku dostávaly nejčastěji jednotlivé druhy tektitů název podle nalezišť. S přibývajícími nálezy začal v systematice tektitů vládnout zmatek. Naštěstí se ukázalo, že všechny tektity lze rozdělit pouze na několik skupin podle stáří a každé z nich lze přiřadit určité pádové pole a většině z nich i mateřský kráter. Velmi zajímavé jsou tektity typu muong-nong. Jsou tvořeny nedokonale protavenou vrstevnatou sklovinou. Soudí se, že vznikly v blízkosti mateřské impaktové struktury. Donedávna byly známy jen v jihovýchodní Asii, nedávno byly popsány také z jižních Čech. [1]
Druhy tektitů
- Kärnäit - Finsko
- Vltavíny - Česko, Rakousko, Německo
- Haitská skla - Haiti. sv. Mexiko, jižní Wyoming, USA
- Bediasity - Texas, Kuba, Barbados, Mexický záliv
- Georgianity - Georgia, Martha's Vineyard, Massachusetts, USA
- Uregoity - Sibiř, USA
- Ivority - Okolí Ouellé - Pobřeží Slonoviny
- Irgizity - Žamanšin - Kazachstán
- Australity - Austrálie, Tasmánie
- Indočinity - Vietnam, Kambodža, Thajsko, Laos, jižní Čína
- Malajsianity - Jižní Malajsie, Borneo
- Javanity - Jáva, Flores, Sumatra
- Billitonity - Bellitung - Indonésie
- Filipínity - Filipíny
Více informací v článku: Druhy tektitů
Typy tektitů
- Splash form
- Muong Nong
Podrobné rozdělení a popis jednotlivých typů v článku: Typy tektitů.
Nejznámějšími tektity v ČR jsou bezesporu vltavíny. Jedná se o přírodní skla stará více než 14 milionů let, která vznikla po dopadu meteoritu v Bavorsku (kráter Ries). Jedná se o světový unikát. Je to pouze jediný zatím známý tektit, který je průsvitný a nádherně zelený.
Na foto: Vltavín o hmotnosti 4,8g a délce 35mm z Netolic
Impaktní skla
Impaktní skla jsou horniny přetavené na sklo za vysokého tlaku, nachází se na rozdíl od tektitů uvnitř nebo velmi blízko mateřského kráteru.
- Libyjské sklo
- Darwinovo sklo
- Zhamanšinity
Zdroj a další informace:
- [1] Text z tabule v expozici Muzea Vysočiny v Třebíči
- Geolog Eduard Suess
- Kráter Ries (Německy)
- Naše nabídka vltavínů.
- Naše nabídka tektitů.