Glyptika, gema, intaglie a kamej
Často se pojmy glyptika, gema, intaglie a kamej chybně zaměňují, každé označení má ale odlišný význam. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Glyptika
Glyptika (z řec. glyfein, rýt, dlabat) je označení pro obor uměleckého rytí či řezání malých či velkých předmětů z tvrdých kamenů (drahokamů, polodrahokamů), minerálů (např. mramor či alabastr), dále z organických materiálů (jako jsou korál, gagát či mušlovec), kovu nebo skla. Novodobé napodobeniny jsou z porcelánu.
Na foto: Římský císař Caracalla, ametystová kamej s nápisem Petros a křížem přeřezaná na sv. Petra.
Řemeslník zabývající se glyptikou se nazývá glyptik, brusič nebo řezáč. Někdy se tito řemeslníci dělí podle specializace na sochaře, brusiče nádobí či náčiní, brusiče gem a na výrobce tzv. florentské mozaiky z drahokamů – mozaicisty.
Gema
Gema (nebo latinské gemma) je obecné označení pro drobnou rytinu či plastiku (intaglie či kamej) ve tvrdém materiálu, nejčastěji v drahokamu či ve skle.
Intaglie
Intaglie (latinsky intaglio) je gema s motivem vybroušeným do hloubky, tj. v negativu, aby se dala otiskovat, zasazuje se do pečetidel a pečetních prstenů - signetů. Má-li intaglie nápis, je stranově obrácený, aby se dal přečíst v otisku.
Na foto: Císařovna Julia Augusta, křišťálová intaglie druhotně užitá na relikviáři se safírovými intagliemi, z opatství Saint Dennis, Paříž. Autor: Euodos (graveur) – Clio20
Nejčastěji se na intaglie používá průsvitný nebo průhledný nerost, většinou drahý kámen jako jsou odrůdy křemeneː křišťál, záhněda a karneol, dále almandin, ametyst, safír, zelený olivín, vltavín či smaragd. Jindy je vyhledáván neprůsvitný tj. opakní drahokam více barevných vrstev, např. onyx, sardonyx, karneolachát, proužkový achát, zelený prasem s červenými tečkami, žíhaný jaspis, mramor či černý gagát.
Na foto: Krab, achátová intaglie a její sádrový odlitek, Řím 1.-3.století Autor: Sailko
Kamej
Kamej je gema, která má vypuklý, tj. pozitivně řezaný reliéf, jde o miniaturu basreliéfu. Často se pro zvýraznění, resp. kontrast, využívá různobarevných vrstev drahokamů, jako jsou odrůdy turmalínu, proužkový achát, černo-bílý onyx či černo-hnědo-červeno-bílý sardonyx.
Na fotografii: Portrét afrického krále. achátová kamej. (zdroj obrázku)