Tektity
Co jsou to tektity? Po dopadu meteoritu na zemský povrch se uvolní obrovské množství energie, která v místě dopadu roztaví původní horninu a přetaví ji na sklovitou hmotu, budoucí tektit. Hmota je znovu vymrštěna do vzduchu a během letu chladne (vznikají tektity). Letem získávají aerodynamický tvar ve formě kapek, činek a oválů. Tyto tvary jsou typické zejména pro indočínity. Nejznámějšími tektity v ČR jsou vltavíny.
Tektity jsou specifický typ impaktitů. Jsou tvořeny přeměněnými pozemskými horninami, které byly vyvrženy při vzniku impaktního kráteru dopadem meteoritu. Povrchové horniny byly roztaveny, odpařeny nebo kombinací obojího a vytvořily milimetrová až centimetrová tělesa, která se při opětovném vstupu do atmosféry rychle ochladila a vytvořila tektity, které dopadaly stovky nebo tisíce kilometrů od místa dopadu meteoritu.
Tři typy tektitů
Tektit typu "splash form" je nejčastější formou tektitů. Jejich nejčastějšími tvary jsou kapky, disky, činky, tyčinky, čočky, válečky a jejich fragmenty. Tyto tvary vznikají díky rotačním a tahovým silám působícím na roztavený materiál během jeho letu atmosférou. Splash form tektity jsou obvykle hladké a lesklé, s povrchem často pokrytým jemnými rýhami nebo stopami po tavení, které vznikly při jejich rychlém ochlazení.
Tektity s ablačním lemem, podskupina tektitů typu splash form, se nacházejí v nejvzdálenějších částech pádového pole a vyskytují se pouze v Austrálii. Mají typický knoflíkový tvar, který vznikl během letu atmosférou. Po ztuhnutí se při průletu k zemi opět nataví, čímž vzniká ablační lem. Lze je rozlišit na jádro a lem, někdy se tělíska rozdělí. Tyto tektity jsou mezi sběrateli velmi ceněné a vyhledávané.
Tektity typu Muong Nong, popsané Lacroixem v roce 1935, se nacházejí nejhojněji poblíž vesnice Muang Nong v Laosu. Tyto nepravidelně tvarované, ostrohranné bloky tektitů mohou vážit až několik kilogramů. Mají vrstevnatou strukturu a jsou chemicky i strukturně více heterogenní než splash form tektity, často složené ze světlých a tmavých vrstev.
Názvy tektitů
Názvy tektitů jsou odvozeny od místa jejich výskytu. K nejslavnějším patří moldavity (vltavíny) pojmenované podle Vltavy. Další významné tektity zahrnují texaské bediasity a georgianity z USA, indočínity, javanity, billitonity a filipínity z jihovýchodní Asie, Indonésie a Filipín, australity z Austrálie a ivority z Pobřeží slonoviny.
Impaktní skla
Nejznámější zástupce impaktních skel je pouštní libyjské sklo, které vzniklo při intenzivním tepelném působení, pravděpodobně při dopadu meteoritu, což způsobilo roztavení písku v místě dopadu. Je považováno za jedno z nejčistších přírodních skel na světě, obsahující více než 98% oxidu křemičitého (SiO₂).