UV minerály
UV minerály, nebo také minerály fluorescenční, jsou takové minerály, které vykazují fluorescenci při vystavení ultrafialovému (UV) záření. Když na tyto minerály dopadá UV světlo, absorbují jeho energii a následně ji vyzařují v podobě viditelného světla, což způsobuje jejich jasné záření či "svícení".
Co znamená UV aktivní minerál?
Pokud je minerál označen jako UV aktivní, znamená to, že při vystavení UV záření fluoreskuje - vydává viditelné světlo. Některé minerály mají schopnost fluoreskovat při různých vlnových délkách UV záření, a proto se rozdělují podle toho, jak na konkrétní typ UV záření reagují.
Rozdělení na UVA a UVC
UV záření se rozděluje podle jeho vlnové délky, přičemž důležité pro mineralogy jsou:
- UVA (315–400 nm) – má nejdelší vlnovou délku a je méně energeticky intenzivní. Tento typ záření často používáme v lampách pro kontrolu bankovek. Minerály, které fluoreskují pod UVA zářením, září při této vlnové délce. UVA záření je známé také jako "černé světlo" a je považováno za relativně bezpečné. I přes to může být přímý pohled do zdroje záření nebo dlouhodobé vystavení škodlivé. Používejte ochranné brýle blokující UV záření, zakryjte co nejvíce pokožky oblečením, nebo používejte krémy s vysokým faktorem. Vyhněte se dlouhodobé expozici záření.
- UVC (100–280 nm) – má kratší vlnovou délku a nejvyšší energii z UV záření a je tedy to nejnebezpečnější. UVC záření vám může způsobit vážné popáleniny a poškození očí i při krátkodobé expozici. Přirozeně je většina UVC záření zadržena zemskou atmosférou, takže na povrch země nedopadá, ale umělé UVC lampy mohou být velmi nebezpečné. Pokud musíte pracovat v blízkosti UVC lampy, minimalizujte dobu expozice.
Proč se minerály rozdělují na UV aktivní podle UVA a UVC?
Toto rozdělení je důležité, protože různé minerály reagují odlišně na různé typy UV záření. Některé minerály fluoreskují pouze při vystavení záření UVA, zatímco jiné mohou zářit pouze pod UVC zářením nebo na obě vlnové délky reagovat různými barvami. Toto rozdělení pomáhá při identifikaci minerálů.
UV svítilna na minerály
Abyste fluorescenci minerálu viděli, budete potřebovat UV svítilnu. Běžně dostupná a levná černá světla, fialová světla nebo modrá světla u fluorescenčních minerálů obvykle nefungují tak dobře jak bychom si přestavovali, protože mají malý výkon (2 - 5W) a často vlnovou délku 395 nm. Vhodné jsou ale lampy s filtrem a vlnovou délkou 365 nm a výkonem alespoň 10 W.
My používáme dlouhovlnnou svítilnu od Alonefire "UV LED svítilna 15W UV 365nm s filtrem". Výhodou této svítilny je nabíjecí baterie TR 18650 (6800mAh, 3,7V, Li-ion), která je běžná a cenově dostupná včetně nabíječky. V ČR se v roce 2024 cena svítilny Alonefire pohybovala kolem 1200 Kč s DPH a dvouletou zárukou. Baterie i nabíječka stojí kolem 100 Kč každá.
Můžete samozřejmě zakoupit jakoukoliv UV svítilnu s vlnovou délkou 365 nm a výkonem 10 W a více. Dopuručujeme vybrat svítilnu s filtrem. který eliminuje okolní nežádoucí světelné paprsky. Na trhu je velké množství druhů těchto lamp. Výkonově je 20 W svítilna lepší než 15 W, ale už si připlatíte. Mějte na paměti, že čím vyšší je výkon UV světla, tím jasnější je fluorescenční reakce.